top of page
Szukaj
  • geook.org

Co zawiera opinia geotechniczna?

Kluczem do powodzenia budowy jest zawsze odpowiedni grunt. To właśnie on stanowi absolutną podstawę wznoszenia każdej konstrukcji. Jeżeli podłoże będzie odpowiednie, obiekt zyska zdolność do długiego trwania bez jakichkolwiek przeszkód. Natomiast w momencie gdy źle dobierze się grunt, to po jakimś czasie mogą wystąpić komplikacje. Dlatego bardzo ważne jest to, aby przed każdą budową sporządzić tak zwaną opinię geotechniczną. To właśnie ona ma bowiem na celu dokładnie określić, jaką naturę mają warstwy gruntowe i jak w związku z tym zaklasyfikować dany obiekt, do jakiej kategorii.

Specyfika opinii geotechnicznej

To, co ma zawierać opinia geotechniczna, określają oczywiście odpowiednie przepisy. Konkretnie zaś podstawą jest w tym przypadku Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wymaga ono, aby opinię geotechniczną otrzymywały wszystkie obiekty budowlane, niezależnie od tego, do jakiej kategorii przynależą.

Natura opinii geotechnicznej jest taka, iż jest to dokument w pełni wystarczający do tego, aby zrealizować tak zwaną wstępną fazę projektową. Pozwala on nie tylko odpowiednio zaprojektować niezbędne badania terenowe i to, jaki mają mieć one zakres. Zmniejsza on także w największy możliwy sposób koszty, które wiążą się czynnością określaną jako posadowienie konstrukcji. Nie da się bowiem ukryć, że każde wstępne badania i będąca ich konsekwencją opinia przyczyniają się do wzrostu efektywności oraz ekonomiczności późniejszych działań.

Z czego składa się opinia geotechniczna? Można to opisać, dzieląc jej zawartość na dwa obszary. Jeden z tych obszarów ma postać tekstową. Opisuje on w wymaganym stopniu wszystkie aspekty, które powinny pojawić się w rzeczonym dokumencie. Sam tekst jednak nie wystarczy. Musi mu towarzyszyć również grafika, która w obrazowy sposób zilustruje lokalizację gruntu i mającego powstać na podłożu obiektu. Dopiero w połączeniu opis i grafika tworzą ze sobą kompletną całość, która może być wykorzystana do dalszych celów.

49 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page