top of page
Szukaj
  • geook.org

Jakie elementy wpływają na zagęszczenie gruntu?

Luźno usypany grunt zacznie w naturalny sposób się zagęszczać. Jest to spowodowane ciężarem właściwym, działaniami zewnętrznymi, ruchem budowlanym. To zagęszczenie będzie powodowało osiadanie podłoża gruntowego, czyli całej konstrukcji. Podstawowym celem zagęszczania gruntu jest zwiększenie gęstości objętościowej i zmniejszenie porowatości gruntu. W czasie eksploatacji budowli przełoży się to na wyeliminowanie osiadania i deformacji budowli. A jaki elementy wpływają na zagęszczenie gruntu?


Metody zagęszczania gruntu


Jest wiele metod zagęszczania. Wynika to z faktu, że grunty są niejednorodne. Przed podjęciem prac geotechnicznych konieczne jest ustalenie układu warstw gruntu i ich cech fizyko-mechanicznych.


Metoda wymiany dynamicznej polega na swobodnym zrzucie ubijaka o dużej masie z określonej wysokości przy użyciu koparek czerpakowych lub dźwigów. Impulsowe zagęszczanie gruntu polega na przyłożeniu dużej energii do punktu na wzmacnianym obszarze w krótkim czasie. Wibroflotację stosuje się w gruntach sypkich o niskim zagęszczeniu, które uniemożliwia bezpośrednie postawienie fundamentów. W tej technologii wykorzystywany jest wibrator do wgłębnego zagęszczenia gruntu. Inna metoda jest zastosowanie kolumn lub pali przemieszczeniowych. Ta technologia sprawdzi się we wszystkich rodzajach gruntów, zarówno sypkich i spoistych. W gruncie umieszcza się kolumny betonowe ze sztywnym lub koszowym zbrojeniem. Ogranicza to zużycie betonu oraz powoduje dogęszczenie podłoża gruntowego wokół pala. Wadą tej metody jest pojawienie się przeszkód zawierających większe ilości gruzu betonowego lub dużych ziaren kruszywa. Dla inwestora ważne jest to, że zagęszczenie gruntu to odpowiedzialne zadanie ze względu na koszty oraz problemy techniczne, które często się pojawiają. Prace są bardzo czasochłonne.

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page