top of page
Szukaj
  • geook.org

Na czym polegają odkrywki fundamentowe?

Odkrywki fundamentowe przeprowadza się w wielu sytuacjach, np. gdy konieczny jest remont fundamentów lub przeprowadzenie ich hydroizolacji. Takie działania powinny być wykonane przez profesjonalną i doświadczoną firmę budowlaną, gdyż dotyczą one elementu, który silnie odpowiada za stabilność i trwałość budynku. Koniecznie jest oczywiście również sprawdzenie geologiczne otoczenia fundamentów.

Odkrywki, ale co to takiego?

Odkrywki fundamentowe to nic innego jak odkopanie od zewnątrz fragmentów ścian i ław. W ten sposób możemy ocenić, czy izolacja przeciwwilgociowa jest właściwa, jak również czy same fundamenty wymagają przeprowadzenia remontu. Odkopywanie przeprowadza się fragmentami, nad całością takich prac musi czuwać specjalista, nie możemy bowiem dopuścić do zachwiania stabilności budynku. Ponadto wykopy nie mogą zostać zalane, czego należy dokładnie pilnować, a także zabezpieczyć skarpy. W taki sposób stopniowo można wzmacniać kolejne odcinki fundamentów.

Odkopywanie fundamentów w wielu sytuacjach okazuje się koniecznością, dzięki temu, szczególnie w starych budynkach mamy możliwość wzmocnienia i odpowiedniego zabezpieczenia fundamentów. Pamiętajmy bowiem, że utrzymują one cały budynek i zapewniają mu stabilność, chronią przed przedostawaniem się wilgoci. Nie można bagatelizować żadnych objawów wskazujący na to, że fundamenty wymagają naszej ingerencji.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Odkrywki najlepiej przeprowadzać latem, w czasie, gdy nie ma zagrożenia deszczami, a dodatkowo ziemia jest dość miękka do wykonywania wykopów. W tym czasie również ewentualne wzmocnienia wylewane z betonu doskonale zwiążą. Bierzmy zawsze pod uwagę najlepsze opcje i konieczność przeprowadzenia tego rodzaju prac skonsultujmy ze specjalistą. Jeśli się na tym nie znamy nie powinniśmy wykonywać takich prac samodzielnie, bo możemy narobić więcej szkód. Dlatego koniecznie sprawdźmy wszystko wspólnie z odpowiednim specjalistą. A w kwestii planowania prac stosujmy się do jego wskazówek.

66 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page