top of page
Szukaj
  • geook.org

W jakich przypadkach niezbędna jest opinia geologa?

Geologia to nauka, do której często podchodzimy trochę po macoszemu. Czasem może nam się nawet wydawać bardziej ciekawostką niż czym praktycznym. Jakże błędne jest to przekonanie, a zrozumie to każdy kto zamierza wybudować dom albo postawić różnego rodzaju konstrukcję na swojej posesji, na przykład studnię głębinową. Kiedy jednak opinia geologa jest naprawdę niezbędna? Przeanalizujmy ten temat trochę dogłębniej!

Geolog a budowa domu!

Wiemy dobrze, że chcąc postawić dom, musimy zgromadzić sporą dokumentację. Często wchodzą w nią również informacje dotyczące gruntu, na którym dom ma zostać posadowiony. Chociaż nie ma wymogu wykonywania typowych badań geologicznych, to jednak aktualne przepisy wymagają posiadania opinii geotechnicznej oraz informację o sposobie posadowienia obiektu budowlanego. Właśnie takimi sprawami zajmuje się geolog. Co ciekawe, zgodnie ze wspomnianymi przepisami w przypadku każdej inwestycji powinien powstać projekt architektoniczno-budowlany zawierający opinię geotechniczną. W projekcie konieczne jest również uwzględnienie informacji o sposobie posadowienia obiektu budowlanego. Dlaczego jednak opinia taka jest niezbędna? Otóż opinia taka jest niezbędna przede wszystkim z punktu widzenia ryzyka budowlanego. Dzięki niej można, chociażby zaliczyć obiekt budowlany do odpowiedniej kategorii geotechnicznej, określić przydatność gruntu na potrzeby budownictwa albo zaprojektować odpowiednie odwodnienia budynku. Zresztą zalet, które wynikają z pracy geologa, jest zdecydowanie więcej i wszystkie one pozwalają nam uniknąć wielu przykrych konsekwencji wynikających z braku odpowiedniego podejścia do gruntu i jego właściwości.

Badania geologiczne a inne konstrukcje

Role geologa jest nieoceniona również przy innych pracach prowadzonych poniżej powierzchni gruntu. Czasami już od początku wiadomo, że wzniesienie jakiegoś budynku lub innej konstrukcji będzie musiało przebiegać w trudnych warunkach glebowych. Wykonanie różnego rodzaju nasypów albo filarów mostów wymaga wręcz wykonania już bardzo precyzyjnych badań. Jednak opinia geologa niezbędna jest także wtedy, gdy chcemy wykonać odwiert studni głębinowej oraz w sytuacji, gdy dana konstrukcja musi być wzniesiona w bardzo skomplikowanych warunkach gruntowych.

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page