top of page
Szukaj
  • geook.org

Wybór firmy geotechnicznej. Jak znaleźć dobrych fachowców?

Budowa domu czy innego budynku użytecznego nigdy nie jest łatwym zadaniem. Pochłania mnóstwo czasu, środków, a często także przysłowiowego zdrowia. Każdy element takiej budowy jest istotny i musi być wykonany z należytą starannością i dokładnością. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że kiedy taką budowę rozpoczynamy, to chcemy, aby wszystko było zrobione najlepiej jak to się tylko da. Niemniej jednak, warto pamiętać, że o ile sam proces budowy jest oczywiście bardzo ważny, to są pewne prace, które powinniśmy wykonać jeszcze przed jej rozpoczęciem, jeśli chcemy być pewni tego, że budynek będzie wzniesiony w odpowiednim miejscu. Właśnie w tym temacie wielką i właściwie niezastąpioną pomocą okazują się usługi, jakie świadczy firma geotechniczna. Na czym polega jej praca i jak wybrać najlepszych specjalistów w tej branży? Właśnie ten temat poruszymy w dzisiejszym artykule.


Czym jest geotechnika i dlaczego jest tak ważna?


Zacznijmy od wyjaśnienia sobie czym w ogóle jest geotechnika. Dzięki temu dobrze zrozumiemy, jak ważną rolę pełni ona w procesie wznoszenia różnego rodzaju budynków. Zatem, czym jest owa geotechnika? Gdybyśmy sięgnęli do definicji, to dowiemy się, że geotechnika to gałąź inżynierii ściśle związana z inżynierią lądową. Jest to nauka zajmująca się właściwościami gruntu pod kątem projektowania i wykonywania budowli ziemnych i podziemnych oraz fundamentów budynków i nawierzchni drogowych. Innymi słowy, jeśli jakaś inwestycja budowlana jest planowana, to geotechnika pozwala ustalić czy grunt, na którym ma zostać wykonana, jest odpowiednim do tego celów podłożem. Po wykonaniu specjalnych badań, inwestorowi dostarczane są odpowiednio przygotowane raporty. Chyba już po samej definicji widać, jak ważną rolę pełni geotechnika w procesie budowlanym. Jednak sprecyzujmy, dlaczego jest to tak ważne, aby zbadać grunt, na którym ma być wzniesiony budynek. Po pierwsze, każdy budynek musi mieć gotowy projekt. Warto więc wiedzieć, czy na przykład w miejscu, gdzie mamy postawić dom, wody gruntowe nie są zbyt wysokie albo w ogóle nie jest to podmokły teren. Wtedy mamy konkretną informację, aby wykonać dobre odwodnienia albo zrezygnować z podpiwniczenia budynku. Kolejna sprawa, chyba najważniejsza, to rodzaj gleby. Budynek, aby był trwały, musi mieć dobre fundamenty, a te, aby takie były, muszą być wykonane na odpowiednim gruncie albo muszą zostać wykonane w specjalny sposób. Wszystko to sprowadza się do jednego, czyli tego o czym wspominaliśmy na początku - chcemy, aby budynek był wykonany w najlepszy możliwy sposób. Od fundamentów po sam czubek dachu, a nawet komina.


Jak wybrać dobrą firmę geotechniczną?


Wiemy już jak ważną rolę pełnią badania geotechniczne. Jednak w związku z tym pojawia się bardzo ważne pytanie, czyli jak znaleźć dobrą firmę geotechniczną. W końcu tak specjalistyczne badania powinny być wykonane przez prawdziwych profesjonalistów w swojej dziedzinie. Dużo informacji na temat firm świadczących takie usługi możemy znaleźć w Internecie. Warto wybierając konkretną firmę spojrzeć na jej referencje. To może nam pokazać z jak doświadczoną firmą mamy do czynienia.


Innym sposobem znalezienia dobrej firmy geotechnicznej jest polecenie. Pomyślmy i popytajmy znajomych, przyjaciół czy członków rodziny. Być może ktoś korzystał już z usług takiej firmy albo zna kogoś, kto również takich fachowców szukał. Może okazać się, że na rynku lokalnym działa firma, która świadczy usługi bardzo dobrej jakości.


Bardzo ważny jest także kontakt bezpośredni z taką firmą. Profesjonalna firma sama zaproponuje różne rozwiązania. Może nawet będzie miała konkretne pytania, a przy tym od razu odpowie na wszystkie nasze wątpliwości i wyjaśni cały proces badań. Pamiętajmy także, że nie zawsze cena jest wyznacznikiem jakości. Firma, która oferuje jeden odwiert i na jego podstawie twierdzi, że da nam informację na temat całego terenu, nawet jeśli jest atrakcyjna cenowo - powinna zostać odrzucona w przedbiegach. Często sama rozmowa pokaże nam już, z kim mamy do czynienia. Bowiem profesjonaliści nie tylko dobrze wykonują swoje zadania, ale również starają się sprostać oczekiwaniom klienta i wyjaśnić im wszystko to, co może być dla nich niezrozumiałe. Pamiętajmy więc, aby przed wyborem takiej firmy, dobrze zapoznać się z tym, co oferuje i sprawdzić, czy faktycznie ma ona doświadczenie, którego z pewnością oczekujemy!

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page