top of page
Szukaj
  • geook.org

Zasadnicze różnice między wierceniami ręcznymi a mechanicznymi

Zaktualizowano: 4 lut 2021

Wiercenia mechaniczne i ręczne stanowią składową część oferowanych przez nas badań geologiczno-inżynierskich, mających na celu rozpoznanie gruntu. Sprawdź, czym różni się wiercenie mechaniczne od ręcznego.


Co warto wiedzieć na temat wiercenia mechanicznego?


Wiercenie mechaniczne polega na pionowym zagłębianiu się w gruncie, dzięki czemu można dokładnie określić gatunek oraz stan podłoża. Aby prawidłowo posadowić fundamenty i zaprojektować konstrukcję budynku zaleca się wykonanie czterech odwiertów geotechnicznych. Wykonywane przez nas wiercenia mechaniczne przeprowadza się za pomocą hydraulicznych lub mechanicznych narzędzi wiertniczych.

Wyróżnia się wiercenia mechaniczne rdzeniowe oraz wiercenia mechaniczne obrotowe. Do wykonania wiercenia mechanicznego rdzeniowego używa się specjalnej koronki, która zapobiega rozmywaniu się gruntu, a także umożliwia pozyskiwanie próbek skał i gruntów spoistych w kształcie walca.

Do wiercenia mechanicznego obrotowego z kolei służą samojezdne wiertnice z napędem hydraulicznym, które idealnie sprawdzą się podczas wykonywania badań przed budową obiektów przemysłowych lub wielorodzinnych. Wiercenia obrotowe dzielą się na:

  • wiercenia żerdziowe,

  • wiercenia rzadko-przewodowe płuczkowe, sięgające głębokości trzydziestu metrów.

Próbki pozyskane w trakcie wykonywanych przez nas wierceń mechanicznych posłużą do badania fizyczno-mechanicznego gruntu oraz do zweryfikowania odkształcalności. Pozwolą one również określić jego uziarnienie i wilgotność.


Na czym polegają wiercenia ręczne?


Inną metodą badania gruntu są wiercenia ręczne, polegające na wykonywaniu otworu wiertniczego, a następnie oddaniu do dalszej analizy uzyskanej próbki ziemi. Wiercenie ręczne stosuje się zazwyczaj w celu zbadania właściwości i rodzaju płytkiego podłoża gruntowego, w miejscach, w których nie można posłużyć się ciężkim sprzętem. Średnica wierceń ręcznych wynosi od 65 do 90 milimetrów. Wiercenia ręczne są szczególnie często stosowane przed budową dróg, linii kolejowych i gazociągów. W trackie prac używa się takich narzędzi, jak świdry. Umożliwiają one wykonanie odwiertów geotechnicznych do głębokości pięciu metrów. Stosowane w trakcie wiercenia mechanicznego świdry wykonane są z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki geotechniczne.

Zachęcamy do skorzystania z naszej bogatej oferty badań geologiczno-inżynierskich, w tym z usługi wykonania różnego rodzaju wierceń.

98 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page